Ergoterapija VCA

Ergoterapija

Ergoterapeits ir veselības aprūpes speciālists (funkcionālais speciālists), kura mērķis ir cilvēka funkcionālo spēju pilnveidošana, kvalitatīva dalība ikdienas dzīves nodarbēs. Sniedz palīdzību pacientiem ar dažādiem kustību traucējumiem, apmāca personas ar hroniskām, progresējošām slimībām par ikdienas uzdevumu sabalansēšanu, enerģiju aktivitāšu veikšanas laikā un vides pielāgošanu. Konsultē par ergonomikas principu ievērošanu ikdienā un darbā, lai atvieglotu ikdienas aktivitāšu veikšanu.

 

  • Ergoterapeits sniedz kompleksu aprūpi pacientiem ar funkcionālajiem ierobežojumiem, veicina indivīda dalību viņam nozīmīgās ikdienas dzīves nodarbēs
  • Vizītes laikā pieejama praktiska palīdzība simptomu mazināšanai
  • Konsultācija par ergonomikas principu ievērošanu ikdienā, tajā skaitā mājas apstākļos
Kad jāapmeklē ergoterapeits?

Ergoterapija var būt noderīga visu vecumu cilvēkiem, ar plašu variāciju par veselības stāvokli. Ergoterapeits sniedz konsultācijas un praktisku palīdzību pacientiem:

  • ar dažādiem kustību traucējumiem pēc pārciesta insulta, galvas traumām, lūzumiem, nervu bojājumiem, politraumām, reimatoloģiskām saslimšanām, pēc apdegumiem, u.tml., lai uzlabotu funkcionālās spējas;
  • ar hroniskām, progresējošām slimībām, kā sabalansēt ikdienas uzdevumu veikšanu un taupīt enerģiju aktivitāšu veikšanas laikā, lai aizkavētu slimības simptomu paasināšanos;
  • pēc roku traumām - pēc operācijām, lūzumiem, cīpslu un saišu bojājumiem, kā arī, ja ir roku mīksto audu pārslodze, nervu nospiedumi (karpālā kanāla sindroms, kubitālā tuneļa sindroms), stenozējošais ligamentīts, reimatoīdais artrīts, pirkstu locītavu deformācijas;
  • ar muguras sāpēm par ergonomikas principu ievērošanu ikdienā un darbā (piemēram, veicot mājsaimniecības darbus vai strādājot ar datoru);
  • par tehnisko palīglīdzekļu un vides pielāgošanu individuāli katram pacientam;
  • par ergonomikas principu lietošanu darba vidē vai mājās, lai atvieglotu ikdienas aktivitāšu veikšanu;
  • par hendlinga principu ievērošanu bērna aprūpē, lai atbilstoši bioloģiskajam vecumam veicinātu bērna psihomotoro attīstību.
Kādi izmeklējumi pieejami VCA?

Ja ārstēšanai nepieciešama papildu diagnostika, ergoterapeits sadarbojas ar citiem speciālistiem un diagnozes precizēšanai var rekomendēt ģimenes ārstam vai speciālistam nosūtīt pacientu uz izmeklēšanu ar šādām metodēm:

  • magnētiskā rezonanse (MR) (pierakstīties un vairāk lasīt šeit);
  • ultrasonogrāfija (USG) (pierakstīties un vairāk lasīt šeit);
  • elektromiogrāfija (EMG) (pierakstīties un vairāk lasīt šeit);
  • neirogrāfija (NG) (pierakstīties un vairāk lasīt šeit);
  • rentgenogrāfija (Rtg) (pierakstīties un vairāk lasīt šeit).

Kā notiek ergoterapeita konsultācija?

Vizītes laikā ergoterapeits iepazīstas ar slimības vēsturi, detalizēti iztaujā par fiziskajām sajūtām un vidi, kādā pacients dzīvo, strādā. Ergoterapijas procesa pamatā ir pacienta sākotnēja un atkārtota novērtēšana, kā arī detalizēta ikdienas aktivitāšu veikšanas analīze. Rehabilitācijas procesā speciālists izmanto mērķtiecīgas aktivitātes un funkcionālo spēju atjaunošanas tehnikas, lai veicinātu pacienta iesaistīšanos ikdienas aktivitātēs, kā arī dalību sabiedrībā. Terapijas procesā izmanto ārstniecisko vingrošanu, fizikālās procedūras, kinezioloģisko teipošanu. 
Ergoterapeits sniedz konsultācijas par ergonomikas principu ievērošanu, tehnisko palīglīdzekļu lietošanu, hendlinga principiem bērna aprūpē u.c. saistītiem jautājumiem.
Konsultē gan pacientus, gan ģimenes locekļus ne tikai poliklīnikā, bet arī mājas apstākļos.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Pieejama valsts apmaksāta ergoterapeita konsultācija (ar ģimenes ārsta vai speciālista norīkojumu), kā arī to sniedz kā maksas pakalpojumu gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.