Ultrasonogrāfijas izmeklējums VCA

Ultrasonogrāfija (USG)

Ultrasonogrāfija (USG) ir informatīva, plaši izmantota, nesāpīga un nekaitīga vizuālās diagnostikas metode. To veicot, ar ultraskaņas palīdzību tiek iegūti diagnostiski attēli, kuros tiek izvērtēta izmeklējamo audu un orgānu struktūra, kas speciālistam palīdz noteikt diagnozi un izvēlēties efektīvu terapiju.

Veselības centru apvienība (VCA) poliklīnikās pieejami visi ultrasonogrāfijas pamatizmeklējumi, kā arī elastogrāfija padziļinātai aknu, krūts dziedzeru un vairogdziedzera slimību diagnostikai.

 

  • Pieejami visi USG pamatizmeklējumi, kā arī papildizmeklējuma metode elastogrāfija dažādu aknu slimību un virspusējo mīksto audu veidojumu precizēšanai
  • Agrīna slimības diagnostika būtiski ietekmē slimības gaitu un pilnīgas izveseļošanās prognozes
  • Nesāpīga un nekaitīga metode
Kādi USG izmeklējumi
pieejami VCA?

Ultrasonogrāfijas izmeklējumi diagnostikā tiek ļoti plaši lietoti dažādu slimību un simptomu gadījumos, kā arī veikti profilaktiski:

  • vēdera dobuma orgāniem (aknām, aizkuņģa dziedzerim, žultspūslim, žultsvadiem, liesai u.c.);
  • nierēm un urīna izvadceļiem;
  • priekšdziedzerim jeb prostatai, tajā skaitā transrektāli, kā arī 3D transrektāli;
  • vairogdziedzerim;
  • kakla virspusējiem audiem/kakla limfmezgliem;
  • krūšu (piena) dziedzeriem (USG krūtīm vai krūšu ultrasonogrāfija);
  • dažādiem mīkstajiem audiem;
  • sēkliniekiem;
  • sieviešu mazā iegurņa orgāniem (ginekoloģiskā ultrasonogrāfija);
  • grūtniecēm 1., 2. un 3. trimestra augļa attīstības skrīningā;
  • 3D/4D ultrasonogrāfija grūtniecēm;
  • locītavām;
  • gūžas locītavām zīdaiņiem.

Lai izmeklējums būtu mērķtiecīgāks, tā nepieciešamību nosaka ārstējošais speciālists, izvērtējot pacienta kopējo veselības stāvokli un diagnostiskās metodes iespējas.

Kad rekomendē veikt elastogrāfiju?

Elastogrāfija ir ultrasonogrāfijas papildmetode, ar kuras palīdzību ārsts veic izmeklējamo audu elastības mērījumus, kas slimību gadījumos mainās, un tos salīdzina ar apkārtējo veselo audu elastību.

Izmeklējuma nepieciešamību nosaka ārstējošais speciālists vai diagnosts, izvērtējot pacienta kopējo veselības stāvokli un diagnostiskās metodes iespējas.

Aknu elastogrāfija
Izmeklēšanas metode hronisku aknu slimību diagnostikai un fibrozes pakāpes izvērtēšanai, kas palīdz izvēlēties atbilstošu ārstēšanas taktiku, bieži vien izvairoties no nepieciešamības veikt aknu biopsiju, kā arī izvērtēt ārstēšanas rezultātu.

Indikācijas aknu elastogrāfijai:
• hronisks B vai C vīrushepatīts;
• aknu fibroze vai ciroze;
• ar vielmaiņu saistīti un toksiski bojājumi (alkohola un nealkohola steatoze).

 

Vairogdziedzera elastogrāfija
Elastogrāfija var tikt lietota kā papildu metode vairogdziedzera ultrasonogrāfijas biežākās atrades – mezglu – izvērtēšanai. Ir pieņemts, ka blīvākiem, neelastīgākiem mezgliem ir augstāks ļaundabīguma risks, savukārt elastīgi mezgli parasti ir labdabīgi. Elastogrāfijas izmantošana var samazināt nevajadzīgu diagnostisko punkcijas biopsiju skaitu vai precizēt izmainīto audu apvidu mērķtiecīgākai materiāla paņemšanai biopsijas laikā.
Difūzu vairogdziedzera slimību gadījumā elastogrāfijai pašreiz nav pierādītas diagnostiskas vērtības.

 

Krūts dziedzeru elastogrāfija
Krūts dziedzeru elastogrāfija var tikt lietota kā papildu metode ultrasonogrāfijas un mamogrāfijas izmeklējumā konstatēta veidojuma precizēšanai, tā elastības novērtēšanai. Metode palīdz uzlabot diagnostisko precizitāti, atšķirot labdabīgus veidojumus un citas patoloģiskas pārmaiņas, piemēram, iekaisumus, no ļaundabīgiem audzējiem.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Pacienta speciāla sagatavošanās nav nepieciešama locītavu, virspusējo un mīksto audu, krūts dziedzeru, vairogdziedzera ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.

USG vēdera dobuma orgāniem
2 dienas pirms izmeklējuma uzturā nelietot produktus, kas veicina vēdera uzpūšanos (dārzeņus (kāpostus, zirņus, pupas), augļus (ābolus, bumbierus u.c.), rupjmaizi, pienu, gāzētus dzērienus, saldumus). Aizcietējumu gadījumā vēlama vieglas darbības vēdera izeju veicinošu līdzekļu lietošana (sennas preparāti), aizliegts veikt klizmas. Vēlams lietot zarnu gāzes samazinošus līdzekļus.
Uz izmeklējumu ierasties tukšā dušā (neēst vismaz 6 stundas), obligāti iedzert tos medikamentus, kurus regulāri lietojat hronisku slimību ārstēšanai.

Urīnpūšļa USG
Urīnpūšļa izmeklēšanai jāierodas ar pilnu urīnpūsli (2–3 stundas pirms izmeklēšanas izdzert ~ 1 litru ūdens). Nedrīkst dzert gāzētus dzērienus (minerālūdeni, gāzētas limonādes u.c.).

Priekšdziedzera transrektālā USG
2–4 stundas pirms izmeklējuma pacientam jāveic taisno zarnu attīroša mikroklizma (nav nepieciešama visa zarnu trakta attīrīšana no satura). Šim nolūkam ir jālieto lokāli attīrošs līdzeklis – aptiekā nopērkams mikroklizmas preparāts tūbiņās, kas jāievada taisnajā zarnā.

Aknu elastogrāfija
Uz izmeklējumu ierasties tukšā dušā (neēst vismaz 4 stundas).

Kā notiek izmeklējums?

Ultrasonogrāfijas speciālists izmeklējamajai ķermeņa daļai uzklāj caurspīdīgu gelu kontakta uzlabošanai starp iekārtu un ādu. Pa izmeklējamo zonu virza ultrasonogrāfijas zondi, kas izstaro ultraskaņas viļņus, ekrānā iegūstot diagnostiskus audu un orgānu attēlus. Izmeklējums ir nesāpīgs un nekaitīgs, jo nav saistīts ar jonizējošo starojumu. To var veikt pēc nepieciešamības neierobežotā skaitā un jebkurā vecumā.

Transrektālā ultrasonogrāfija tiek veikta, ievadot nelielu zondi anālajā atverē 5–6 cm dziļumā. Izmeklējums var būt nedaudz nepatīkams, bet nav sāpīgs.

USG rezultāti

Izmeklējuma rezultāti tiek saņemti vizītes laikā.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS

Pieejami valsts apmaksāti ultrasonogrāfijas izmeklējumi (ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu), kā arī tiek sniegti maksas pakalpojumi gan bērniem, gan pieaugušajiem. Mīksto audu, locītavu un sēklinieku ultrasonogrāfija, kā arī elastogrāfija pieejamas tikai kā maksas pakalpojums.
Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.