Kādas pazīmes liecina par pirmsdiabēta stadijucukura diabets

Katru gadu Latvijā aptuveni septiņiem tūkstošiem cilvēku ārsti nosaka diabēta diagnozi. Vairāk nekā tūkstotim no viņiem ārsti ir spiesti uzsākt insulīna injekciju terapiju un turpināt to līdz mūža galam. Par galvenajiem slimības cēloņiem ārsti uzskata pakāpenisko Latvijas iedzīvotāju novecošanos, neveselīgu un mazkustīgu dzīvesveidu, kaitīgus ieradumus un lielu cukura patēriņu. Taču galvenais iemesls tomēr ir pārāk novēlota diabēta diagnosticēšana, pirms kuras jau krietnu laiku ir novērojama ilgstoša pirmsdiabēta stadija.

Tās laikā vēl ir iespējams no diabēta attīstības izvairīties. Kādas pazīmes liecina par pirmsdiabēta stadiju un kā sevi pasargāt no diabēta attīstības, stāsta AS "Veselības centru apvienība" ārste interniste Anna Aleksandrova un "Mēness aptieka" farmaceite Inese Sniedze.

Par pirmsdiabēta stadiju sauc stāvokli, kad sākas problēmas ar vielmaiņu un insulīna izstrādi, bet vēl nav iestājies hronisks insulīna deficīts un sācies 1. vai 2. tipa diabēts. Šajā stadijā aizkuņģa dziedzeris vēl izstrādā insulīnu, taču tā daudzums jau ir nepietiekams, lai normāli veiktu visas organisma funkcijas.

Organisma šūnas kļūst rezistentas pret insulīnu, un cukura līmenis asinīs pakāpeniski pieaug. Ar laiku šis process noved pie hroniskām sekām un organismā palielinās cukura līmenis, kā arī sākas ar to saistītas komplikācijas – 1. vai 2. tipa diabēts, asinsrites un vārstuļu problēmas, pasliktinās redze un nervu galotņu jutība, bojājas iekšējie orgāni.

Jāatzīmē, ka bērniem pirmsdiabēta stadiju diagnosticē tikpat bieži kā pieaugušajiem. Tas tādēļ, ka, bērnam augot, organisms piedzīvo vairākas būtiskas izmaiņas, strauji aug iekšējie orgāni, mainās arī hormonālais fons un sekrētu darbība.

Par pirmsdiabēta stadiju sauc stāvokli, kad sākas problēmas ar vielmaiņu un insulīna izstrādi, bet vēl nav iestājies hronisks insulīna deficīts un sācies 1. vai 2. tipa diabēts. Šajā stadijā aizkuņģa dziedzeris vēl izstrādā insulīnu, taču tā daudzums jau ir nepietiekams.
"Lielu lomu insulīna un citu vielu un hormonu izstrādē spēlē aizkuņģa dziedzeris un vairogdziedzeris. To darbības traucējumi var nopietni ietekmēt vielmaiņas procesus un veicināt cukura diabēta attīstību. Saslimšanu ar cukura diabētu var veicināt arī smagas un ilgstošas vīrusu infekcijas, kā arī ķirurģiskas operācijas. Bērnu un pusaudžu vecumā lielāka varbūtība ir saslimt ar 1. tipa diabētu, bet vēlāk – ar 2. tipa diabētu," brīdina AS "Veselības centru apvienība" ārste interniste Anna Aleksandrova.

Savukārt "Mēness aptieka" farmaceite Inese Sniedze atgādina, ka riska grupā ir arī cilvēki ar lieko svaru un mazkustīgu dzīvesveidu, kuri uzturā patērē daudz saldu, ceptu un sāļu ēdienu. Saslimšanas riskam pakļauti arī tie cilvēki, kuru radinieki slimo ar 1. vai 2. tipa diabētu.

"Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis pasaulē. Aptiekā mēs novērojam diabēta slimnieku skaita pieaugumu. Šo cilvēku dzīves kvalitāte pasliktinās ne tikai ikdienas insulīna injekciju dēļ. Tam iemesls ir arī komplikācijas, ko izraisa šī slimība. Bieži vien šiem cilvēkiem veidojas pēdu plaisas un čūlas. Līdz ar to ir nepieciešama speciāla pēdu aprūpe un īpaši piemērojama kosmētika ādas kopšanai, ko var atrast aptiekā vai poliklīnikā. Gandrīz visiem diabēta slimniekiem ar laiku pasliktinās redze, tādēļ farmaceiti rekomendē papildus uzturā lietot acu vitamīnus, kā arī B grupas vitamīnus," skaidro farmaceite.

Par problēmām ar vielmaiņu un pirmsdiabēta stadiju var liecināt:

  • liekais svars,
  • bieža urinēšana,
  • ilgstošas un nepārejošas slāpes,
    konstants izsalkums,
  • straujš svara zudums bez izmaiņām uzturā,
  • hroniskais nogurums.
  • Tāpat riska grupā ir cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu un tie, kuriem ir novērota lēna brūču un iekaisumu dzīšana, nejutīguma vai durstīšanas sajūta rokās un pēdās.

"Katram cilvēkam organisma signāli par vielmaiņas traucējumiem ir individuāli, taču parasti simptomu kopums ir visai līdzīgs. Tāpēc vismaz reizi pusgadā veiciet pilno asins analīzi un pārbaudiet cukura līmeni asinīs. Ja cukura līmenis ir uz kritiskās robežas, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par uztura izmaiņām un ārstnieciskiem pasākumiem, kuri palīdzēs novērst diabēta iestāšanos," paskaidro daktere Aleksandrova.

Savukārt farmaceite Sniedze atgādina – ja jums tiek konstatēts paaugstināts cukura līmenis, tad ir ieteicams mainīt uztura paradumus, samazinot ne tikai cukura patēriņu, bet arī kartupeļu, balto rīsu, makaronu un baltmaizes daudzumu, uzsvaru liekot vairāk uz svaigiem un vārītiem dārzeņiem, piena produktiem, kā arī dažiem augļiem – greipfrūtiem, āboliem, pamelo un kivi.

"Pieaugot cukura līmenim, ļoti svarīgi atcerēties par to, ka dzīve ir kustībā! Palielinot ikdienas fizisko slodzi un mainot ēdienkarti, bieži vien ir iespējams normalizēt vielmaiņas procesus un novērst risku saslimt ar diabētu. Konsultējoties ar ārstu, papildus uzturā var lietot vitamīnus kopā ar jodu. Tas normalizēs vairogdziedzera un aizkuņģa dziedzera darbību, un insulīna izstrādi," uzsver farmaceite.

Farmaceite atgādina, ka cukura līmeņa kontroli tagad ir iespējams veikt arī aptiekās. "Ja aptiekā ir speciāla telpa mērījumiem, tad tajā var veikt arī cukura līmeņa noteikšanu ar glikometra palīdzību. Plašāk par diabētu un ar to saistītiem mērījumiem jautājiet savam farmaceitam!"

Tā kā pirmsdiabēta stadijā vēl pastāv iespēja izvairīties no hroniskās slimības attīstības un no tās rādītajām komplikācijām, AS "Veselības centru apvienība" ārsti kopā ar "Mēness aptieka" farmaceitiem sākuši Latvijas sabiedrības informēšanas kampaņu par pirmsdiabēta pazīmēm. 

Publikācija no delfi.lv rutks: http://www.delfi.lv/vina/veseliba/vesela-un-laimiga/kadas-pazimes-liecina-par-pirmsdiabeta-stadiju.d?id=47847475