Tuvojas vissaulainākie pavasara mēneši un vasara — laiks, kad būs iespējas papildināt nepietiekamo D vitamīna daudzumu 

Dermatologa konsorganismā un kārtīgi nosauļoties. Lai sauļošanās būtu droša, pirms sezonas būtu ieteicams pārbaudīt, vai nekādas pazīmes nevēsta par problēmām ar dzimumzīmēm.  

 

Dzimumzīmes veidošanās process 
Tiem, kam patīk saules peldes, rudenī nevajadzētu brīnīties par jaunu dzimumzīmju un pigmenta plankumu parādīšanos uz sava ķermeņa, jo tās ir parastas sauļošanās sekas: saules stari izraisa ādas struktūru pārveidošanos krāsainos melanocītos, kas arī ir dzimumzīmes pamats. Tieši tāpēc, ka dzimumzīmju šūnas ir piepildītas ar melanīnu, tās ir brūnā krāsā. 

Parasti jaunveidojums ir tumšs, gluds plankumiņš, bet dažkārt laika gaitā uz ādas virsmas sāk veidoties satūkums. Vai dzimumzīme paliks plakana vai pārvērtīsies par izcilnīti, ir atkarīgs no tās novietojuma: kurā ādas slānī tā atrodas. Epidermas jeb virsādas jaunveidojumi parasti ir plakani, bet dermas jeb pamatādas melanocīti ir reljefi. Gan vieni, gan otri nav bīstami cilvēkam, ja tiem ir vienmērīga krāsa, apaļa forma un mazs izmērs. Starp citu, ja uz dzimumzīmes aug mati, tā ir laba zīme, jo šādi veidojumi ļoti reti kļūst ļaundabīgi. 

 

Kad dzimumzīme var kļūt par vēža cēloni 
Tāpat kā dzimumzīmes, arī melanomas — viena no vēža veidiem —pamatā ir melanocītu šūnas. Šīs šūnas ir ļoti agresīvas: tās nepārtraukti dalās un izspiež citas šūnas no vides, kurā atrodas. 

Tādējādi kļūst skaidrs, ka no dzimumzīmes līdz melanomai, ņemot vērā, ka to pamatu veido vienādas šūnas — melanocīti —, ir viens solis. Kāpēc tomēr dzimumzīmes pēkšņi sāk pārveidoties? Viens no visbiežāk sastopamajiem iemesliem ir saules apdegumi vai vienkārši pārmērīga patika iegūt iedegumu (brīvā dabā vai solārijā). Tas tā ir tāpēc, ka ultravioletie stari izraisa DNS bojājumus un ir galvenais šūnu mutāciju un tādējādi arī ļaundabīgo ādas audzēju rašanās iemesls. Ir zināms, ka svarīga loma ir arī genotipam: personām ar gaišu ādu, acīm un matiem parasti ir lielākas problēmas ar ļaundabīgām dzimumzīmēm nekā visiem pārējiem. Vēl viens dzimumzīmes bojājuma mehānisms ar sekojošu tās pārveidošanos ir trauma vai bieža berzēšana. Tieši tāpēc brūnus plankumiņus, kas atrodas “problēmzonās” (uz kakla zem apkaklītes, jostasvietā, uz pēdām, apģērba aizdares vietā, uz cirkšņiem un tā tālāk), ir ieteicams likvidēt, lai novērstu nepatikšanas. Turklāt ārsti uzskata, ka daudz lielāka spēja pārvērsties ļaundabīgos veidojumos ir nevis tām dzimumzīmēm, ar kurām mēs esam piedzimuši, bet gan tām, kas parādās uz ādas vēlāk iedeguma dēļ. 

 

Latvijā mirstība no melanomas 4 reizes augstāka 

Agrāk melanoma bija sastopama galvenokārt personām pēc 50 gadu vecuma, bet tagad šī slimība Latvijā strauji kļūst “jaunāka”, jo riska grupā nonāk arvien vairāk trīsdesmitgadnieku un četrdesmitgadnieku. Lai gan šī veida vēzi var sekmīgi ārstēt, Latvijā mirstības rādītāji no melanomas ir 4 reizes augstāki nekā no citiem ādas ļaundabīgajiem audzējiem, turpretī ASV no šīs slimības mirušo īpatsvars ir tikai 5 % no visiem melanomas pacientiem. Tas tā ir tāpēc, ka amerikāņi pastāvīgi pēta savas dzimumzīmes, raizējoties par veselību. Šajā valstī pat ir tradīcija maija pirmā pirmdienā - Starptautiskajā melanomas dienā — veikt īpašu gadskārtējo pārbaudi.  Kad steidzami jādodas pie ārsta 
Lai būtu iespējams patstāvīgi atklāt dzimumzīmes, kas pārveidojas, dermatologi ir izstrādājuši īpašu ABCDE atgādni, kas palīdz noteikt, kad ir jāceļ trauksme un jāsteidzas pie ārsta, lai nenonāktu melanomas bēdīgajā statistikā. 

А —asimetrija. Labdabīgas dzimumzīmes ir simetriskas: domās novelkot asi tumšajam plankumiņam pa vidu, tas tiek sadalīts divās vienādās daļās. Ja tomēr viena puse ir lielāka par otru, pienācis laiks celt trauksmi. 

B —robeža. Nekaitīgām dzimumzīmēm ir gluda un līdzena mala. Tiklīdz mala kļūst robaina, parādās izaugumi un nelīdzenumi, ir laiks pierakstīties vizītē pie dermatologa. 

C—krāsa. Pigmenta plankumi var būt dažādās krāsās no baltas līdz tumši brūnai. Galvenais nosacījums ir krāsas viendabīgums. Ja krāsā parādās daudzkrāsaini lāsumi, piemēram, uz gaišas dzimumzīmes parādās melni punktiņi vai uz tumšas virsmas rodas sarkanu, pelēku un zilu toņu dzīsliņas, visticamāk, ar dzimumzīmi kaut kas nav kārtībā. 

D —izmērs. Jo lielāka dzimumzīme, jo lielāka iespēja, ka tā var pārvērsties par melanomu. “Melnajā sarakstā” ir jāiekļauj visi pigmenta plankumi, kuru diametrs pārsniedz 6 mm. Starp citu, personas, kas ir iezīmētas ar četrām sešu milimetru diametra dzimumzīmēm, jau sākotnēji ir predisponētas melanomām. Turklāt bīstams simptoms ir arī liels daudzums sīku dzimumzīmju. 

E—pārmaiņas. Ja pamanāt, ka dzimumzīme mainās: parādās zvīņas, lobīšanās, asiņošana, ir steidzami jākonsultējas ar ārstu. 

Ja novērojat vienu vai vairākas pazīmes, testi un pārbaudes var palīdzēt atklāt un diagnosticēt melanomu: 

1) ādas izmeklēšana — ārsts pārbauda ādu, meklējot dzimumzīmes vai citus pigmentētu apvidus, kuru krāsa, izmērs, apveids vai struktūra izskatās aizdomīgi; 

2) biopsija — veic vietēju iegriezumu, lai paņemtu pēc iespējas vairāk aizdomīgās dzimumzīmes vai bojājuma. Tad speciālists apskata audus mikroskopā, lai pārbaudītu, vai tie satur vēža šūnas. Melanoma var būt grūti diagnosticējama, tāpēc iespējams, ka ārsts nosūtīs jūs uz konsultāciju pie vēl kāda speciālista. 

Vislabāk veikt pārbaudi pirms vasaras sezonas sākuma, lai tad, ja tiek konstatēta slimība vai nosliece uz to, nepasliktinātu stāvokli.

Laika posmā no 1. maija līdz 31. maijam „Veselības centru apvienība” poliklīnikās „Aura”, „Pļavnieki”, „Elite”, „Pulss 5” un „Vesels” vizīte pie dermatologa ar atlaidi maksājot tikai 27.70 eiro (parasti 39.90) un ādas veidojumu pārbaude ar dermatoskopu ar atlaidi 20%. Plašāk šeit