Lāzerepilācija VCA poliklīnikā Pļavnieki

Tavs iznāciens, hormon! Kā ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā

­

Kāpēc jauna un vesela sieviete nevar palikt stāvoklī? Kāpēc sieviete līdz ar vecumu pieņemas svarā? Kādēļ dabiskais menstruālais cikls pārvēršas par elli?

Stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste, kura specializējusies endokrinoloģijā, ar 35 gadu darba stāžu, medicīnas zinātņu doktore, Kijivas Starptautiskās universitātes profesore Dr. Iryna Romaņenko, kura tagad strādā Veselības centru apvienībā (VCA).

Dr. Iryna Romaņenko ir augsta līmeņa speciāliste reproduktīvās sistēmas traucējumu jomā. Savā ginekoloģiskajā praksē viņa izmanto mūsdienīgas diagnostikas un ārstēšanas metodes, palīdzot sievietēm dzimumorgānu un krūšu dziedzeru infekcijas, iekaisumu un hormonālo slimību, menopauzes traucējumu un sāpju sindromu, neauglības, spontāno abortu, dzemdes kakla patoloģiju gadījumos. Jāatzīmē, ka viņai ir individuāla un pārdomāta pieeja kontracepcijas metožu un hormonu aizstājterapijas medikamentu izvēlē katrai pacientei.

 

 

 

- Ar ko nodarbojas ginekologs, dzemdību speciālists, kurš specializējies endokrinoloģijā?

- Tas ir speciālists, kas nodarbojas ar hormonālo traucējumu izraisītu sieviešu reproduktīvās sistēmas patoloģiju diagnostiku un ārstēšanu. Turklāt nepieciešamība pēc palīdzības un hormonālā fona korekcijas var rasties jebkurā vecumā. Tā var būt hormonāla ārstēšana menstruālā cikla traucējumu, policistisku olnīcu, smagas asiņošanas, pārmērīga apmatojuma, aknes, premenstruālā sindroma izpausmju, algodismenorejas (sāpīgas menstruācijas) gadījumos.

Speciālista konsultācija nepieciešama pareizai hormonālās kontracepcijas izvēlei, kā arī grūtniecības plānošanas laikā, ja ir problēmas ar reproduktīvo funkciju, bijuši spontānie aborti vai nopietnas ginekoloģiskas saslimšanas. Konsultācijas var būt aktuālas perimenopauzes periodā, jo viena no ārstēšanas metodēm ir hormonu aizstājterapija. Šāda ārstēšana, kā likums, tiek izmantota, lai uzlabotu dzīves kvalitāti, atvieglotu menopauzes izpausmes, gadījumos pēc olnīcu operācijām vai dzemdes izņemšanas.
 

kov left Luhanskā man ir simtiem bērnu...kov right

- Kā Jūs kļuvāt par ārsti?

- Ļoti vienkārši! Mana mamma ir terapeite, tēvs - ķirurgs. Arī manu vecāku tuvākie draugi ir ārsti, viņu vidū – izcili ginekologi, dzemdību speciālisti, proti, esmu uzaugusi ar medicīnu piesātinātā gaisotnē. Pabeidzu Vorošilovgradas Medicīnas institūtu (Luhanska, Ukraina) un saņēmu diplomu ar izcilību, ar ko lepojos. Kā ginekologs, dzemdību speciālists sāku praktizēt manā mīļajā Severodoņeckā, pilsētā, kurā tieši šobrīd notiek kaujas... Pēc kāda laika mani uzaicināja uz Luhansku, kur uzticēja vadīt pilsētas veselības centru "Laulība un ģimene", bet vēlāk – apgabala Ģimenes plānošanas centru, kuru es vadīju ceturtdaļgadsimtu – līdz tam smagajam brīdim, kad mums ar vīru, arī ārstu, neiroloģijas profesoru Dr. Igoru Romanenko, nācas pieņemt lēmumu aizbraukt... Luhanskā es atstāju, kā mēdzu teikt, simtiem savu bērnu, kuri ieraudzījuši pasauli, pateicoties viņu nākamo vecāku ārstēšanai mūsu centrā.

Kā rodas neauglība?

- Neauglība ir mūsdienu pasaules posts. Šobrīd uz planētas dzīvo 48,5 miljoni neauglīgu pāru. Pat baidos par nākamajām cilvēku paaudzēm...

Pāra neauglības cēlonis var būt sieviete, vīrietis vai dažādu faktoru kombinācija. Ir zināms, ka neauglība sastopama vienlīdz bieži gan sievietēm, gan vīriešiem. Diemžēl daudzas mūsdienu sievietes un vīrieši nesteidzas radīt bērnus pirms 30-40 gadu vecuma, vēloties vispirms iegūt izglītību, apskatīt pasauli, padzīvot sev, nostāties uz kājām. Bet līdz ar vecumu taču palielinās iekšējo un ārējo faktoru skaits, kas negatīvi ietekmē auglību!

Neauglība var būt saistīta ar dažādām problēmām, piemēram, necaurlaidīgiem olvadiem. Nozīmīga loma ir arī hormonālajiem cēloņiem, tādiem kā policistisko olnīcu sindromam. Šajā hroniskā stresa laikmetā tieši hormonālā sistēma ir viena no pirmajām, kas reaģē uz nemitīgu ilgstošo stresu, ko piedzīvo sieviete. Hormonālie traucējumi organismā ietekmē apaugļošanai gatavu nobriedušu olšūnu veidošanās procesu. Tas nozīmē, ka nenotiek ovulācija, kā rezultātā grūtniecība nevar iestāties. Šāda situācija bieži novērojama, ja sievietei ir neregulāras menstruācijas vai to nav, kā arī ja sievietei ir liekais svars vai nepietiekama ķermeņa masa.

Svarīgu lomu spēlē infekcijas un iekaisuma slimības, kas var izraisīt neauglību. Mēdz būt traucējumi reproduktīvo orgānu darbībā, kas saistīti ar endometriozi, labdabīgiem audzējiem (miomas vai leiomiomas), endokrīnajām slimībām, kas ietekmē vairogdziedzera, virsnieru dziedzera darbību iekšējo orgānu patoloģijām, psihogēniem traucējumiem. Kā jau minēju, nav jāaizmirst arī par vecumu – sākot no 35 gadu vecuma, sievietes reproduktīvais potenciāls samazinās, un pēc 40 gadiem grūtniecības iestāšanās būs daudz mazāk iespējama.

Neauglība nav negrozāms spriedums, tas nenozīmē, ka sievietei nekad nebūs bērnu – ar speciālista palīdzību lielākajai daļai pāru izdodas sasniegt mērķi – grūtniecību.

Nevis kaitīgi, bet pat ieteicami!

- Jūs zināt visu par hormoniem un aizstājterapiju. Kāpēc runā, ka šāda ārstēšanās ir bīstama?

- Mīts par "briesmīgajiem hormoniem" nāk no pagātnes, kad hormonālo preparātu (kontracepcijas līdzekļi un aizstājterapija) sastāvā bija pilnīgi citi komponenti, turklāt lielās devās. Dažkārt to lietošana izraisīja blakusparādības, bet, starp citu, nemaz ne tik daudz... Tieši šīs trīs gadu desmitus senās bailes nomāc vēl šodien un tiek projicētas uz jaunākās paaudzes hormonterapijas medikamentiem... Ticiet man, pašreizējās zāles ir pilnīgi atšķirīgas pēc sastāva, maigākas, ar minimālām blakusparādībām.

Turklāt jebkurai hormonterapijai mūsdienās jābūt individuālai. Ārstam ir iespējas izvēlēties pareizo medikamentu katrai sievietei personīgi, ņemot vērā hormonālo fonu, pavadošās slimības, vecumu, dzīvesveidu utt. Sievietes, kuras saņem pareizo recepti, jūtas labi, viņām nav neizskaidrojamu problēmu ar ķermeņa masas palielināšanos vai aktīvu apmatojuma augšanu tur, kur tam nevajadzētu būt.

Savlaicīga hormonālā menopauzes terapija var samazināt psihoemocionālo izpausmju smagumu, novērst sirds un asinsvadu sistēmas slimību attīstību, osteoporozi un tās izraisītās komplikācijas, uroģenitālo atrofiju, vielmaiņas un kognitīvos traucējumus. Turklāt tā ļauj samazināt nāves risku no visa veida slimībām, ļauj palielināt paredzamo dzīves ilgumu un uzlabot tās kvalitāti. Izrādās, ka tieši ginekologs, dzemdību speciālists, kura specializējusies endokrinoloģijā, nozīmējot hormonterapiju, atrisina daudz problēmu, ar kurām vēlāk varētu saskarties citi speciālisti.

Piebildīšu vēl – mūsdienu hormonālie preparāti kalpo vēža profilaksei. Tas ir tāpēc, ka dažas  onkoloģiskās problēmas reproduktīvajā sfērā ir saistītas ar nepareizu dzimumhormonu proporciju sievietes ķermenī. Sakārtojot šo attiecību, var novērst dažus “sieviešu” vēža veidus. Tāpēc kopā ar katru pacienti vienmēr cenšos izprast viņas veselības stāvokli, sastādīt nepieciešamo diagnostikas pasākumu plānu un pēc tam izstrādāt detalizētu ārstēšanas un novērošanas plānu. Tikai tad ārstēšana būs maksimāli efektīva.

Dr. Iryna Romanenko pieņem pacientus Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikā Pļavnieki Saharova ielā 16, Rīgā, un VCA poliklīnikā Pulss Lāčplēša ielā 38, Rīgā.

Pierakstīties: tālr. 67799977.
Vairāk informācijas: www.vca.lv.
Ārstniecības iestādes kods: 0100-64120.