zebnicka-.jpg

Bauskas doktorātā pieejamas endokrinologa konsultācijas

 

­Kopš septembra sākuma a/s «Veselības centru apvienības» (VCA) doktorātā Bauskā, Pionieru ielā 1, iepretim lielveikalam «Rimi Bauska» ir pieejamas endokrinologa konsultācijas. Pacientus šeit pieņem sertificēta interniste, endokrinoloģe Dr. Maija Zebņicka. Ārste strādā ar pacientiem, kuriem ir dažādas iekšķīgo sekrēcijas dziedzeru slimības (cukura diabēts, vairogdziedera slimības, virsnieru un hipofīzes slimības, osteopēnija un osteoporoze), kā arī minerālvielu un vitamīnu metabolisma patoloģijas. Speciāliste sniedz gan maksas, gan valsts apmaksātas konsultācijas.

 

Mediķes pamatdarbavieta ir VCA poliklīnika «Dubulti», bet Bauskā viņa pacientus pieņems divas reizes mēnesī. «Zinu, ka pieprasījums ir augsts, bet vienpersoniski nevaru izglābt situāciju, jo liels noslogojums ir Dubultos, bet ceru, ka ar VCA vadības labvēlību man Bauskā pievienosies vēl kāds kolēģis,» optimistiska ir Dr. M. Zebņicka.

Viņa atklāja, ka plānotas arī attālinātas konsultācijas, taču tās var realizēt, izpildot priekšnosacījumus. «Sniegt padomus distancēti var tādos gadījumos, ja pacients ir bijis uz klātienes vizīti, viņš ir izmeklēts un ir zināmas viņa vainas. Endokrinologs ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru ārsts. Vizītes laikā mediķis vispirms izvaicā pacientu par pašsajūtu un esošajām sūdzībām, pēc tam uzdod mērķtiecīgus jautājumus par slimības sākumu un līdzšinējo norisi. Tiek jautāts arī par citām agrākām slimībām, dzīvesveidu, fiziskām aktivitātēm, kaitīgiem ieradumiem un iedzimtību, tālab, ja ir iepriekš veikti izmeklējumi, tos vajadzētu sagatavot un uzrādīt pieņemšanas laikā. Kabinetā ārsts rūpīgi izvērtē pacienta vispārējo stāvokli, iztausta vairogdziedzeri, izklausa sirdi, izmēra asinsspiedienu un veic katrai slimībai specifiskus izmeklējumus. Ja cilvēks nav redzēts un ārsta apskate nav bijusi, tad attālinātām konsultācijām jēgas nav,» uzskata Dr. Maija Zebņicka.

Viņa atzīmē, ka sekmīga ārstēšana ir atkarīga no pareizas diagnozes. Endokrinologiem biežāk nekā citu specialitāšu ārstiem jāsaskaras ar retām slimībām vai arī netipiskām sli- mību izpausmēm.

Lai ārstētu šīs slimības, vajadzīgas dziļas zināšanas un plaša klīniskā pieredze. Dr. M. Zeb- ņicka atklāja, ka hormonu regulācijas traucējumu izraisītās slimības ir ārkārtīgi daudzveidīgas un prasa individuālu pieeju katram atsevišķam gadījumam. Tikai pēc tam, kad izveidojies konceptuāls priekšstats par pacienta sūdzību iemesliem, jāveic papildizmeklējumi (plašas asins un hormonu analīzes, magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, scintigrāfija), kas bieži vien ir dārgi vai nepatīkami. Tādēļ nekad nedrīkstot tos veikt uz labu laimi, jo nejaušas atradnes bieži vien noved pie nepareizas diagnozes un kļūdainas, dārgas un veselībai bīstamas ārstēšanas. Kad hormonu traucējumi ir precīzi diagnosticēti, ārstam ir jāizvēlas pareizais terapijas veids.

Parasti ārstēšana ilgst vairākus mēnešus, vairākus gadus vai pat visu mūžu. Dr. M. Zebņicka neslēpj, ka pašlaik pacienti ir ar smagāku slimības gaitu, jo pandēmijas laikā daudzi neuzdrošinājās griezties pie speciālista, baidoties inficēties ar jauno vīrusu, tādējādi ielaiduši savas pamatkaites. Arī Covid-19 infekcija ir atstājusi pēdas iedzīvotāju organismos. «Ja, piemēram, līdz šim cilvēkam nav bijušas sūdzības saistībā ar vairogdziederi, izslimojot kovidu, ir parādījušies hormonu traucējumi. Pacientiem ar diagnosticētu cukura diabētu kovids izmainījis slimības gaitu un ir jāpiemeklē citi medikamenti. Situāciju ir daudz un dažādu, tās nav tikai dažas epizodes, tādu ir gana daudz,» situāciju raksturo mediķe. Ja cilvēku vajā nespēks un nogurums, ir sirdsklauves, uzbudināmība, nervozitāte, ķermeņa masas izmaiņas, slāpes un bieža urinēšana, pastiprināti sausa vai mikla āda, slikti dzīstošas brūces, sēnīšu slimības, kas nepadodas terapijai, pastiprināta apmatojuma augšana vai matu izkrišana, ārste aicina izvērtēt – varbūt ir nepieciešama endokrinologa konsultācija.