derm-bauska-pr.jpg

Bauskas doktorātā pieaugušajiem un bērniem pieejamas ārstes dermatoloģes-veneroloģes konsultācijas

 

­Kopš novembra «Veselības centru apvienības» (VCA) Bauskas doktorātā, Pionieru ielā 1, gan pieaugušajiem, gan bērniem pieejamas ārstes dermatoloģes-veneroloģes konsultācijas. Pacientus Bauskā pieņem ārste Alise Vīgante – diagnosticē un ārstē ādas, matu un nagu slimības, veic profilaktiskās apskates, konsultē ādas kopšanas jautājumos. Pie dermatologa jāvēršas, ja ir problemātiska sejas āda, iedzimtas ādas problēmas, alerģiskas slimības, ja ir vēlme likvidēt ādas veidojumus, kā arī, ja nepieciešams veikt dzimumzīmju apskati. Speciāliste veic arī seksuāli transmisīvo slimību diagnostiku un ārstēšanu.

 

Daktere A. Vīgante atzīst, ka par ādas un venēriskām slimībām skaļi runāt nav pieņemts. Pat mediķa apmeklējuma laikā pacienti kautrējas uzdot jautājumus par visu, kas viņus uztrauc. Savukārt daļa izvēlas vispār nevērsties pie ārsta un gadiem ilgi cieš no dermatīta, psoriāzes vai – vēl sliktāk – no sekundārā sifilisa.

«Dermatologiem patīk bieži uzsvērt: «Āda ir cilvēka lielākais orgāns», un, patiesi, ādas slimību spektrs ir ārkārtīgi liels – akūtas, hroniskas, iekaisīgas un arī infekciozas dabas kaites. Ir atsevišķa dermatoloģijas sadaļa – ādas veidojumi –, bet arī šeit viss nav tik vienkārši: viena daļa ir labdabīgi ādas veidojumi, bet ārkārtīgi svarīga dermatoloģijas nozare ir arī ādas ļaundabīgie veidojumi jeb ādas vēzis,» akcentē daktere A. Vīgante. Viņa atzīst, ka grūti izdalīt vienu biežāko ādas slimību cēloni. Pēdējos gados, pateicoties dermatologu aktivitātēm, jūtami pieaugusi cilvēku vēlme pārbaudīt ādas veidojumus. Dermatoloģe A. Vīgante apgalvo, ka teju neviena pieņemšana nepaiet bez dermatoskopijas (izmeklēšanas metode, kuru izmanto, lai diagnosticētu ādas veidojumus).

«Bieži diagnozi var uzstādīt klīniski – tikai apskatot ādu. Ārsts ar dermatoskopu dažādus ādas veidojumus var izvērtēt pāris sekunžu laikā. Arī ādas biopsija – manipulācija, kuras laikā tiek iegūts skartās ādas gabaliņš tālākai izmeklēšanai jau šūnu līmenī, – ir pacientam draudzīgs izmeklējums gan cenas, gan laika ziņā. Procedūra aizņem vien aptuveni 20 minūtes, un to var veikt vizītes laikā,» akcentē daktere A. Vīgante. Viņa norāda, ka ir cilvēki, kuri ar ādas slimību simptomiem pie ārsta nemaz nedodas. Netrūkst tādu, kuri nodarbojas ar pašārstēšanos, vadoties pēc internetā atrodamās informācijas. «Mūsdienu informācijas tehnoloģiju laikmetā ir neizbēgami, ka šādi gadījumi būs. Arī pie manis ir vērsušies pacienti, kuri pirms tam mēģinājuši ar dažādiem, tīmeklī smeltiem, padomiem «ārstēties». Man, protams, žēl, ka cilvēki uzticas šādai pieredzei, nevis vēršas pie profesionāļa,» teic A. Vīgante.

Ārste atzīmē, ka šobrīd viena no aktualitātēm gan Eiropas, gan pasaules medicīnas kongresos ir Covid-19 izraisītas ādas slimības. «Mans personīgais viedoklis gan ir tāds, ka šajā sakarā vēl ir daudz kas pētāms un pierādāms. Pašreiz ir virkne ādas saslimšanu, ko saista ar Covid-19, un visbiežākā ir matu izkrišana. Taču šeit vēl pētniekiem ir darāmais, bet pie mums ir iespējams šo procesu jau ietekmēt,» norāda A. Vīgante.

Biežāk ārstei iznāk pacientus konsultēt dermatoloģiskos jautājumos. Tam ir dažādi iemesli. Pirmkārt, sievietes ar jautājumiem par iespējamām veneriskām slimībām biežāk dodas pie ginekologa, kas esot arī saprotami, savukārt stiprais dzimums, ja ir šādas dabas sūdzības, biežāk izvēlas iet pie ārsta vīrieša uz konsultāciju.

Pacienti uz pieņemšanu Bauskā aicināti ņemt līdzi izmeklējumus (ja tādi ir veikti), kas saistīti ar konkrēto saslimšanu. «Ja izsitumi dinamikā mainās, tos var nofotografēt un attēlus parādīt konsultācijas laikā. Papildus būtu vērtīgi iepazīstināt arī ar pēdējām asins analīzēm. Noteikti būtu vēlams zināt nosaukumus visiem medikamentiem, kuri ikdienā tiek lietoti. Ja, piemēram, konkrētā saslimšana jau ārstēta, vajadzētu zināt, kādas zāles jau ir lietotas. Ja ir aizdomas par sēnīšu infekciju, lūgums pirms tam divas nedēļas nelietot lokālos pretsēnīšu līdzekļus (arī bezrecepšu). Tāpat, ja ir aizdomas par nagu sēnīti, nevajadzētu ierasties ar īsi apgrieztiem nagiem vai arī tikko pēc dušas apmeklējuma. Tas ir svarīgi, lai būtu materiāls, ko uzreiz paņemt analīzēm. Visbeidzot – nepārspīlēt ar biezu un nosedzošu dekoratīvo kosmētiku, kas paslēpj to, ko pacients vēlas parādīt,» aicina daktere A. Vīgante.

VCA doktorātā Bauskā uz vietas būs pieejama labdabīgu ādas veidojumu kriodestrukcija (ar šķidro slāpekli), ādas veidojumu diagnostika ar dermatoskopu, ādas veidojumu noņemšana ar elektrokoagulatoru, kā arī diagnozes precizēšanai ādas biopsijas veikšana.