Mākslas terapija VCA

Mākslas terapija

Mākslas terapijas ir vizuālās mākslas, kustību, drāmas, tēlainības un stāstu stāstīšanas kopīga izmantošana, lai uzlabotu cilvēka izaugsmi, attīstību un dziedinātu. Tā ir psihoterapijas un mākslas apvienošana, kur pacients un terapeits komunicē ar zīmēšanas, kustību, stāstu un attēlošanas palīdzību. Šīs terapijas izmanto mākslas radošo procesu, kas dod iespēju ieraudzīt un apzināt aktuālas problēmas, izvirzīt mērķus un tos realizēt.

Mākslas terapijas galvenā saziņas un izteiksmes forma ir mākslinieciskā izpausme, izmantojot zīmējumus, gleznojumus, kolāžas un tēlniecību. Tas ir veids, kā paust savas sajūtas, domas, emocijas un vajadzības, izmantojot krāsas, zīmuļus, papīru, mālu u.c.

Deju un kustību terapija balstās uz to, ka apzinātas un neapzinātas ķermeņa kustības pauž informāciju par cilvēka personību un emocionālo stāvokli. Ķermenis un prāts/psihe savstarpēji nav atdalāmi un atrodas nepārtrauktā mijiedarbībā.

 

Kad nepieciešamas mākslas terapijas?

Ja ir garīgās veselības traucējumi, psihosomatiski veselības traucējumi, atkarības, personīgas grūtības, kuru atrisināšanai vajadzīga palīdzība no malas, mākslas terapijas ir lielisks veids, kā uzsākt sevis dziedināšanu un meklēt atbildes. Ja bērnam ir grūtības mācībās, problēmas ar emociju izpausmi vai kontroli, šo terapiju kreatīvisms un ekspresivitāte var palīdzēt rast risinājumu, neradot bērnam papildu stresu. Bailes un neziņa grūtniecības laikā, hormonālās izmaiņas rada pastiprinātu trauksmi, kas var ietekmēt bērna attīstību, tāpēc ir ļoti svarīgi strādāt ar stresa un baiļu mazināšanu. Lai arī šīs ir ārstnieciskas terapijas, tās var izmantot arī personīgajai pašizaugsmei, sevis labākai iepazīšanai un pilnveidošanai.

Kā sagatavoties
mākslas terapijai?

Nav nepieciešama īpaša sagatavošanās, īpašas zināšanas vai prakse. Mākslas terapijas galvenais posms ir radīšanas process, nevis galarezultāts. Apmeklējot deju un kustību terapiju, vēlams izvēlēties apģērbu, kurā jūtaties ērti un tas netraucē.

Kā notiek mākslas terapijas?

Mākslas terapija 

Tās laikā cilvēks savas domas, sajūtas, emocijas un pārdzīvojumus pārceļ uz papīra ar zīmējuma palīdzību, saliekot kolāžu no attēliem, izveidojot figūru vai tēlu no pieejamā materiāla. Svarīgs ir pats radošais process un tā galarezultāts. Terapijas beigās, ja ir vēlme un iespējas, var izrunāt savas pārdomas ar terapeitu. 

Kustību un dejas terapija

Sākumā notiek saruna ar terapeitu, aktivitāte ar kustībām, kurās var izmantot palīgmateriālus (lakatus, šalles, bumbas u.c.), ar mūziku vai bez tās, un beigās tiek izrunāts piedzīvotais un pārdomas, kas radušās terapijas laikā. 

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Mākslas terapijas notiek gan individuāli, gan grupu nodarbībās. Tas ir maksas pakalpojums, kura saņemšanai nav nepieciešams nosūtījums. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.