Fizioterapeita konsultācija, nodarbību plāna izveidošana VCA

Fizioterapija

Fizioterapeits ir veselības aprūpes speciālists (funkcionālais speciālists), kurš palīdz pacientiem sasniegt kustību un fizisko spēju maksimālo amplitūdu, vai nu vispirms to attīstot, vai atjaunojot pēc fizisko spēju zaudēšanas slimības, traumas vai novecošanas dēļ.
Fizioterapeita mērķis ir uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, izmantojot dažādas metodes un tehnikas sāpju mazināšanai un funkciju atjaunošanai. Pastāvīgu traumu vai slimību gadījumā fizioterapijas nodarbība mazina disfunkcijas sekas.

 

  • Dažādu veidu fizioterapija veicina pacienta funkcionālo stāvokli, uzlabo pašsajūtu un dzīves kvalitāti
  • Līdzdarbojoties fizioterapijas procesos, var ievērojami mazināt sāpes
  • Uzlabo pacienta ikdienu, pastiprina veselību, palielina neatkarības un pašaprūpes līmeni
Kad nepieciešama fizioterapija?

Fizioterapija var būt noderīga visu vecumu cilvēkiem, ar plašu variāciju par veselības stāvokli. Fizioterapeiti izmanto savas zināšanas un prasmes, lai uzlabotu veselības apstākļus, kas saistīti ar dažādām ķermeņa sistēmu problēmām, tādām kā:

  • muskuloskeletālā programma: dažādas kaulu, locītavu un muskuļu slimības (locītavu un mīksto audu pārslodze), atveseļošanās posmā pēc operatīvas ārstēšanas (starpskriemeļu diska trūce, lūzums, saistaudu plīsums), sporta traumas, stājas traucējumi, artrīts;
  • neiroloģiskā programma: smadzeņu asinsrites traucējumu sekas (insults), centrālās nervu sistēmas (CNS) bojājums (multiplā skleroze), Pārkinsona slimība u.c.;
  • kardioloģiskā programma: hroniskas sirds slimības, rehabilitācija pēc sirdslēkmes, pēc sirds operācijām u.c.;
  • pneimonoloģiskā programma: bronhiālā astma, hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), cistiskā fibroze u.c.;
  • onkoloģiskā programma: paredzēta pacientiem ar visu veidu vēža diagnozēm visos ārstēšanās posmos.
Kā sagatavoties fizioterapijai?

Izveidojiet sarakstu ar jautājumiem un simptomiem, kā arī visiem lietotajiem medikamentiem un pārtikas piedevām.
Sagatavojieties runāt par diētu un fiziskiem vingrinājumiem – tie ir faktori, kas ir svarīgi jūsu vispārējai veselībai, ne tikai muguras sāpēm vai sporta traumām. Paņemiet līdzi sporta tērpu vai apģērbu, kurā ērti kustēties un pildīt dažādus vingrinājumus.

Kā notiek fizioterapeita nodarbība?

Fizioterapeits novērtē pacienta vajadzības, iepazīstas ar fizikālās un medicīnas rehabilitācijas ārsta jeb rehabilitologa nosūtījumā norādītajām rekomendācijām (ja tāda pieejama), iepazīstas ar medicīnas vēsturi un veic veselības stāvokļa fizisku novērtēšanu.
Nodarbību laikā pacients tiek apmācīts pareizai vingrinājumu veikšanai mājās, lai paātrinātu progresu.

Atkarībā no rehabilitācijas plāna turpmākās fizioterapeita vizītes var notikt šādi:

  • nodarbības individuāli: pacients un fizioterapeits strādā viens pret vienu, izmantojot dažādas metodes;
  • nodarbības grupā: fizioterapeits strādā ar pacientu grupu, tie var būt arī apļa treniņi.

Fizioterapeits var izmantot dažādas metodes - ārstnieciskā vingrošana zālē vai baseinā, nodarbības ar aparāttehnoloģijām, slinga terapija, teipošana.

Ārstnieciskā vingrošana zālē

Vingrošana palīdz gan profilaktiski veselības uzlabošanai, gan sūdzību gadījumā, piemēram, sāpes mugurā, locītavās vai muskuļos, stresa radīts sasprindzinājums, nepareiza stāja, skolioze, neiroloģiskas saslimšanas vai bijušas traumas.
Fizioterapeits izveido individuālu vingrinājumu programmu, kuru var veikt mājās.
Nodarbības tiek organizētas gan bērniem un pieaugušajiem, gan individuāli un grupās.
Zīdaiņu vingrošana notiek pēc Bobota metodes, kurā tiek ņemta vērā zīdaiņa dabiskā attīstība un speciālists ievada mazuli pareizajās kustībās, vienlaikus apmācot vecākus Bobota terapijas pielietošanai mājas apstākļos.

Vingrošana ar speciālu trenažieru palīdzību fizioterapeita uzraudzībā

  • Hubber trenažieris (kustīgā platforma). Īpaši piemērots stājas uzlabošanai, dziļo muskuļu nostiprināšanai un līdzsvaram. Piemērots arī visa ķermeņa fiziskās veselības uzlabošanai.
  • Tehnogym Med trenažieri. Pasaules līderi savā segmentā, šie trenažieri ir ērti un vienkārši lietojami. Tajos ir iebūvēti sensori sirdsdarbības kontrolei. Ir iespēja programmēt ar individuālo programmu, kas pielāgota katram pacientam. Nodarbības laikā trenažieri signalizē, ja vingrojumi tiek veikti nepareizi, par ātru vai nepareizā amplitūdā.
  • Motomed trenažieris. Var izmantot gan aktīvā, gan pasīvā veidā, kad trenažieris pats kustina rokas un kājas, kas piefiksētas ar speciālām siksnām. Izmantojams cilvēkiem ar kustību traucējumiem, var izmantot, sēžot ratiņkrēslā.
  • Pneimotrenažieri. Pretestība – slodze trenažieriem uz abiem virzieniem.
  • Synchro forma trenažieris. Profesionāls trenažieris efektīvam ķermeņa treniņam. Plūstošās kustības samazina saspringumu muskuļos un locītavās. Piemērots ķermeņa masas samazināšanai, tonizēšanai un koordinācijas uzlabošanai.
  • ELEVEO dinamiskās gaitas trenažieris. Tā ir apmācības ierīce vienlaicīgai stabilitātes, stājas un līdzsvara kontrolei uz skrejceliņa vai stingrām virsmām. Ideāls risinājums pacientu apmācībai plašā gaitas traucējumu diapazonā. Eleveo palīdz uzturēt pareizu stāju, samazina slodzi, novērš līdzsvara problēmas un uzlabo kustību koordinācijas apmācību.

Iegurņa muskulatūras treniņš ar speciālu trenažieru palīdzību

  • Mazā iegurņa muskuļu trenažieris Pelvictrainer. Ierīce, kas īpaši izstrādāta un paredzēta iegurņa pamatnes muskuļu jaudas un koordinācijas uzlabošanai un iegurņa pamatnes funkcionālo traucējumu ārstēšanai. Īpaši piemērots pirms dzemdībām un pēc tam, urīna nesaturēšanas gadījumos, noslīdējušas dzemdes un erektilās disfunkcijas gadījumos.
  • Mazā iegurņa muskuļu miostimulācija ar BTL EMSELLA. Sēdošs dzīvesveids, dzemdības un citi faktori var ietekmēt mazā iegurņa saišu elastīgumu un muskuļu tonusu, kā rezultātā tie nevar pilnvērtīgi veikt savas funkcijas. EMSELLA krēsls stimulē muskuļus bez fiziskas piepūles ar elektromagnētiskajiem impulsiem. Vērā ņemams rezultāts ir jūtams jau pēc ceturtās vizītes.
  • Biofeedback Bioatgriezeniskās saites metode, ko izmanto iegurņa pamatnes muskuļu vingrināšanai un stiprināšanai. Atjauno mazā iegurņa muskuļu darbību, ja ir sūdzības par urīna nesaturēšanu, mazā iegurņa orgānu noslīdējumi, seksuālā disfunkcija, sāpes iegurnī u.c.

Ārstnieciskā vingrošana baseinā

Nodarbības ūdenī palīdz atslābināties, uzlabo vielmaiņu un samazina slodzi locītavām. Vingrošana baseinā ir lieliska metode cīņā ar liekajiem kilogramiem.

Slinga metode

VCA poliklīnikās tiek pielietota slinga terapija jeb elastīgo saišu terapija, izmantojot saites ar dažādu elastības un pretestības pakāpi. Ar šīs sistēmas palīdzību var veikt mugurkaula muskuļu stiprināšanu, stiepšanu un relaksāciju, kā arī citu lielo locītavu spēka paaugstināšanu, kustību apjoma palielināšanu un sāpju mazināšanos. Vērtīga procedūra, ja pacientam ir spondiloze, sasprindzināti muskuļi un dažādām stājas problēmām.

Profilakses nolūkā slinga terapiju izmanto, lai palielinātu muskuļu spēku, izturību un stiprinātu dziļo muskulatūru vai atbrīvotu saspringtos muskuļus. Terapija lauj uzlabot locītavu stabilitāti un stimulēt sensori - motoro sistēmu, kā arī uzlabot pašsajūtu, veselību, stāju un gaitu, uzturēt labu fizisko formu un savlaicīgi novērst muguras veselības problēmas. 

Terapija piemērota visām vecuma grupām.

TRX piekares treniņu sistēma

TRX sistēma jeb treniņa forma spēka, līdzsvara, elastības un koordinācijas attīstīšanai. Vingrojot tiek izmantotas piestiprinātas elastīgas pretestības lentas (piekares sistēma), pie kurām turoties tiek pildīti vingrojumi. Galvenais slodzes elements ir cilvēka ķermeņa svars.

Teipošana

Teipošana ir rehabilitācijas palīgmetode, ko visbiežāk izmanto pēc traumām, muskuļu sastiepumiem, stājas korekcijai, muskuļu atslābināšanai vai slodzes regulēšanai, asinsrites uzlabošanai, locītavu darbības amplitūdas atjaunošanai.

Teipa lenta ir elastīgs plāksteris no ādai ļoti līdzīga materiāla, kas ietekmē organisma cirkulācijas sistēmas, veicina muskuļu darbības sistēmas, atbalsta saistaudus, stimulē ādas mehanoreceptorus. To pielīmē dažādām ķermeņa daļām pēc īpašas metodikas atbilstoši veselības problēmām, mērķim un cilvēka anatomiskajām, funkcionālajām īpašībām. Lenta ir gaisa un ūdens necaurlaidīga, tādēļ ar to var mazgāties pēc tam saudzīgi nosusinot teipa vietu.

Nūjošana

Nūjošana apvieno sirds un asinsvadu treniņu ar enerģisku plecu, roku un kāju muskuļu treniņu. Tā palīdz gan profilaktiski veselības uzlabošanai, gan sūdzību gadījumā, piemēram, sāpes mugurā, locītavās vai muskuļos, hroniskiem sirds, astmas slimniekiem. Nūjošana ir efektīva metode svara samazināšanai, jo procesā iesaistās 80%-90% muskulatūras, veicinot kaloriju patērēšanu.
Metode piemērota visām vecuma grupām.

 

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Pieejama valsts apmaksāta fizioterapeita konsultācija (ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu), kā arī to sniedz kā maksas pakalpojumu.
Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.