Mamogrāfija

Mamogrāfija ir viena no efektīvākajām krūts audu izmeklēšanas metodēm krūts vēža un citu krūts slimību diagnostikā. Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm, taču to savlaicīgi diagnosticējot, slimību iespējams veiksmīgi uzveikt. Mamogrāfija ir sieviešu krūšu dziedzeru radioloģiska izmeklēšanas metode ar zemas intensitātes rentgena stariem.

AS “Veselības centru apvienībā” standarta mamogrāfijas (2D) laikā katrai krūtij tiek iegūti 2 diagnostiskie attēli, savukārt mamogrāfijas izmeklējumā ar tomosintēzi tiek kombinēts standarta divu dimensiju (2D) un padziļinātais trīs dimensiju (3D) izmeklējums, kurā iegūst daudz pilnīgāku un precīzāku informāciju, kas ļauj agrīnāk atklāt aizdomīgas izmaiņas un iespējamās patoloģijas krūts dziedzeros. Īpašas diagnostiskas priekšrocības mamogrāfijai ar tomosintēzi ir izmeklējot sievietes ar blīvu krūšu struktūru.

Kad nepieciešams
veikt mamogrāfiju (MMG)?

Profilaktiskie izmeklējumi (krūts vēža skrīnings) – pacientēm bez simptomiem, ar mērķi agrīni diagnosticēt vēzi:

  • rekomendē veikt sievietēm vecumā no 40 gadu vecuma profilaktiski reizi divos gados arī tad, ja nav sūdzību un palpācijā nesatausta veidojumus,
  • sievietēm vecumā no 50-69 gadiem standarta mamogrāfijas (2D) izmeklējumus reizi divos gados krūts vēža skrīninga programmas ietvaros apmaksā valsts, nosūtot uzaicinājuma vēstules.

Diagnostiskā mamogrāfija – pacientēm, kurām ir simptomi, piemēram, krūtī sataustāmi veidojumi, ādas sabiezējumi, deformācija, izdalījumi no krūts gala, ultrasonogrāfijas izmeklējumā konstatēta patoloģija.
Sievietēm pēc iepriekš ārstēta krūts vēža mamogrāfijas izmeklējumus veic reizi gadā.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Mammogrāfiju ieteicams veikt laikā no 5. līdz 10. menstruālā cikla dienai. Menopauzes periodā - jebkurā laikā. Pārbaudes dienā izmeklējamā zonā vajadzētu izvairīties no ķermeņa losjona un dezodorantu izmantošanas.
Lai varētu salīdzināt attēlus dinamikā, kas var būt ļoti svarīgi, vēlams ņemt līdzi iepriekšējos krūts dziedzeru izmeklējumus, kas ierakstīti CD diskā, vai DataMed paroli.

Kā notiek mamogrāfija?

Mamogrāfijas izmeklējuma laikā sievietes var izjust nelielu diskomforta sajūtu, jo labākai attēla kvalitātei un mazākai jonizējošā starojuma devai, krūts tiek mēreni saspiesta. Šīs sajūtas ātri pāriet un nav bīstamas. Veselības centru apvienības poliklīnikās esošās jaunākās paaudzes 3D mamogrāfijas iekārtas ir aprīkotas ar automātiskām saspiešanas spēka regulācijas sistēmām, kas izmeklējuma procesu padara saudzīgāku un komfortablāku.
Rentgena attēla uzņemšana aizņem tikai pāris minūtes, bet viss apmeklējums ilgst apmēram 15-20 minūtes.

Izmeklējuma rezultāti

Rezultāti tiek saņemti 3–5 darbadienu laikā www.datamed.lv vai poliklīnikas reģistratūrā

 

Brīdinājumi

 

 

Mamogrāfijas izmeklējums netiek veikts grūtniecības laikā.
Izmeklējumu iespējams veikt arī tad, ja ir krūšu implanti, iepriekš par to brīdinot radiologa asistentu.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Obligāti nepieciešams ārsta nosūtījums gan valsts līdzfinansēta, gan maksas pakalpojuma saņemšanai (pamatojums: MK noteikumi Nr. 482 “Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā”, 12. un 14. punkts).

Bezmaksas mamogrāfiju veic, uzrādoti Nacionālā veselības dienesta (NVD) skrīninga izmeklējuma uzaicinājuma vēstuli. Pieejams valsts apmaksāts un maksas pakalpojums. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisēm pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.