Image

Kolposkopija

Kolposkopija ir drošs, efektīvs izmeklējums, kas ļauj noteikt izmaiņas maksts apvidū un dzemdes kaklā, precizējot bojājuma robežas. Kolposkopijas laikā ņemtā biopsija palīdz identificēt, cik izteiktas ir izmaiņas, un izvēlēties tālāko terapiju – speciālu ārstēšanu vai tikai novērošanu, kontroli. Biopsija ir padziļināta analīze, kad tiek paņemts mazs audu gabaliņš no dzemdes kakla virsmas un sūtīts uz laboratoriju gļotādas izmaiņu izmeklēšanai.

 

  • Efektīvs izmeklējums izmaiņu noteikšanai makstī un dzemdes kaklā
  • Biopsijas rezultātu saņemšana attālināti 7-10 dienu laikā
  • Droša metode arī grūtniecības laikā
Kad nepieciešams
veikt kolposkopiju?

Izmeklējuma nepieciešamību izvērtē ārstējošais speciālists individuāli, izvērtējot kopējo veselības stāvokli:

  • pirmsvēža saslimšanas – pirmsvēža izmaiņas dzemdes kakla šūnās (CIN) onkocitoloģiskajā analīzē un pozitīvs cilvēka papilomas vīrusa tests (HPV);
  • ginekologs apskates laikā redz dzemdes kakla izmaiņas vai asiņojumu;
  • diskomforta, sāpju vai asiņainu izdalījumu gadījumā, īpaši pēc dzimumattiecībām;
  • ja uz dzemdes kakla ir papilomas vai veidojumi.
Kā sagatavoties
kolposkopijas procedūrai?

Nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.

Kā notiek kolposkopijas procedūra?

Apskates laikā kolposkops atrodas 20–28 centimetru attālumā no sievietes un netiek ievadīts makstī, kā arī nepieskaras ķermenim. Uz dzemdes kakla ar vates tamponu secīgā kārtībā uzklāj vairākas ķīmiskas vielas, lai labāk redzētu palielinājumā cilvēka papilomas vīrusa skartos apgabalus, kā arī asinsvadu zīmējumus. Šādi iespējams precīzi redzēt vietas, no kurām jāpaņem nelieli audu paraudziņi – biopsijas.
Kolposkopija ir nesāpīgs izmeklējums, tomēr atsevišķos gadījumos var būt nedaudz nepatīkami, jo dzemdes kakls tiek apstrādāts ar speciālām vielām. Sieviete var just nelielu vilkšanu vai diskomfortu vēdera lejasdaļā, kas ātri pāriet.

Noderīga informācija pēc kolposkopijas procedūras

Dažas dienas pēc procedūras var būt nelieli asins izdalījumi, tāpēc drošības labad ieteicams atturēties no vannošanās, peldēm baseinā, dzimumdzīves un tamponu lietošanas.

Kolposkopijas rezultāti

Kolposkopijas izmeklējuma rezultāti tiek saņemti vizītes laikā.
Biopsijas rezultātus var uzzināt:

 

Brīdinājumi

 

  • Pirms izmeklēšanas 24 stundas jāatturas no dzimumattiecībām.
  • Nedrīkst lietot tamponus, medikamentus, lubrikantus.
  •  Ja izmeklējuma dienā ir menstruācija un asiņošana ir spēcīga, izmeklējumu labāk pārcelt.
  • Kolposkopija ir nekaitīga metode; ja nepieciešams, to var veikt arī grūtniecēm. Tā neietekmē grūtniecības iestāšanās iespēju nākotnē.

 

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Izmeklējumu veic kolposkopijā sertificēti ginekologi. Iespējams veikt atsevišķi kolposkopijas izmeklējumu, kā arī saņemt vienlaikus ar ginekologa konsultāciju.
Tiek sniegts gan valsts apmaksāts (ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu), gan maksas pakalpojums. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.