Fizikālā terapija bērniem

Fizikālā terapija ir ārstniecība, kurā tiek izmantoti dažādi fizikālie faktori jeb dabas resursi (ūdens, siltums, dūņas u.c.) un to pārveidotās formas (lāzerstari, elektrība, mikroviļni u.c.). Fizikālās terapijas procedūras bērniem ir paredzētas, lai palielinātu organisma aizsardzību, slimību ārstēšanai un profilaksei un, lai nodrošinātu visu ķermeņa sistēmu pareizu attīstību. Fizikālā terapija samazina sāpes, tūsku un iekaisumus, palīdz sadziedēt brūces un lūzumus, uzlabojās vielu maiņa, limfas plūsma un normalizējas orgānu funkcijas, atjaunojas kustības un pastiprinās organisma imunitāte.

Fizikālo terapiju (vairāk lasīt šeit.) bērniem nozīmē pie šādām slimībām:

  • jaundzimušo ādas un nabas slimības – omfalīts, autiņbiksīšu izsitumi, piodermija;
  • jaundzimušo flegmonu ārstēšanai - nenorobežots, izplūdis strutojošs zemādas saistaudu iekaisums;
  • akūta hematogēna osteomielīta ārstēšanai – kaulu iekaisums, ko izraisa bakteriāla infekcija;
  • rahīta profilaksei un ārstēšanai;
  • nervu sistēmas slimības – neiroinfekcijas, bērnu cerebrālā trieka, perifēro nervu slimības, galvas smadzēnu traumas, neiromuskulārā distrofija u.c.;
  • neirotiskas reakcijas, neirozes – tiki, stostīšanās, enurēze u.c.;
  • ausu, deguna un kakla slimības – tonsilīts, vidusauss iekaisums, rinusinusīts u.c.;
  • sirds un asinsvadu slimības – miokardīts, reimatisms, kardiopātijas, aritmija, sirds defekti, arteriālā hipertensija;
  • muskuloskeletārās slimības – skolioze, iedzimta greizā pēda, iedzimta gūžas dislokācija, traumas, nepilngadīgo reimatoīdais artrīts u.c.

Fizikālās procedūras bērniem drīkst veikt ne agrāk kā 1 stundu pēc ēšanas vai 40 minūtes pirms ēšanas. Vienas dienas laikā nav ieteicams veikt vairāk par vienu vispārēju procedūru, ja nepieciešams, var pievienot vienu vietējo procedūru, ievērojot vismaz 2 stundu pārtraukumu. Bērnu fizikālajām procedūrām tiek noteikti lielāki intervāli starp kursiem, jo ir ilgāks iedarbības efekts. Jebkura fizikālā terapija bērniem sākas ar minimālām devām, pakāpeniski palielinot intensitāti līdz vajadzīgajai vērtībai. Procedūras laikā ir nepieciešams pastāvīgi uzraudzīt bērna stāvokli, ņemt vērā ne tikai vietējās reakcijas, bet arī vispārējās labklājības izmaiņas. Maziem bērniem fizikālā terapija ir atļauta tikai pieaugušā klātbūtnē. Pirms procedūrām bērns ir jāsagatavo, jāizstāsta par pašu procedūru un kas tajā notiks.