Kā sevi pasargāt no nevēlamajiem saules stariem?

Kā sevi pasargāt no nevēlamajiem saules stariem?

­

­Saule mums rada pozitīvas emocijas, mazliet veicina D vitamīna sintēzi un rada vēlmi vairāk laika pavadīt ārā, tomēr jāatceras, ka tā nemaz nav tik draudzīga! Par saules ietekmi uz ādu, un kā labāk aizsargāties no saules stariem, skaidro ārsts rezidents dermatoloģijā, veneroloģijā Artūrs Kaļva.

Kas notiek, ja mēs, pavadot laiku saulē, neaizsargājam ādu?

Pakļaujot ādu UV staru ietekmei, rezultātā varam sagaidīt tās apdegumu, kas rada ne tikai nepatīkamas sajūtas, bet arī atstāt tā saukto atlieku (pēciekaisuma) hiperpigmentāciju, kas rada vizuālu defektu un diskomfortu lielai daļai pacientu.

Jāatceras, ka ādai ir “laba atmiņa”! Katra sauļošanās reize bez piemērotiem aizsarglīdzekļiem, katrs ādas apdegums ir solis tuvāk ādas vēzim, kas agrīni diagnosticējot var būt veiksmes stāsts, tomēr ne visiem tā veicas. Tāpēc dermatologi iesaka, vismaz vienu reizi gadā veikt dzimumzīmju pārbaudi. Aizliegt baudīt silto un saulaino laiku nevar, bet kā to padarīt drošāku?

Kā var sevi pasargāt no nevēlamies saules stariem?

Pirmais un vienkāršākais, kad iespējams, ir izvairīties no tās! Saulainās dienas laikā uzturēties ēnā, īpaši pusdienlaikā, kad UV indekss ir visaugstākais (to ikdienā ļoti vienkārši var pārbaudīt sava telefona aplikācijās).

Otrkārt, tā ir fiziska aizsardzība - drēbes, kas nosedz rokas un kājas, un maksimāli nelaiž cauri UV starus, cepures ar platām malām, saulesbrilles, kas bloķē gan UVA, gan UBV starus (jo melanoma var attīstīties arī acīs).

Treškārt, jālieto sauļošanas līdzekļi ar saules aizsardzības faktoru 15 un vairāk, gan pret UVA, gan pret UVB stariem.

Kāpēc jāpievērš uzmanība saules aizsardzības faktoram jeb SPF?

SPF apzīmē saules aizsardzības faktoru un cipars tam blakus norāda cik labi attiecīgais līdzeklis aizsargā ādu pret apdegumu. Tas nenorāda uz to, cik ilgi var atrasties saulē, kā bieži mēs to gribam skaidrot. Tas norāda uz to, cik ilgs laiks nepieciešams, lai neiedegušai ādai parādītos apsārtums, ja tiek uzklāts līdzeklis, salīdzinot ar to, cik ilgs laiks nepieciešams, lai apsārtums parādītos bez tā. Piemēram, ja bez saules aizsarglīdzekļa apdegums rodas 10 sekunžu laikā, bet ar attiecīgo līdzekli 300 sekunžu laikā, tad dalot iegūstam SPF30.

Kā pareizi lietot saules aizsargkrēmu?

Pat labākais un dārgākais saules aizsargkrēms nepasargās no saules stariem, ja tas tiek lietots nepareizi! Amerikas dermatologu asociācija iesaka atcerēties par pieciem soļiem, lietojot saules aizsarglīdzekļus:

1. Izvēlieties sauļošanās līdzekli, kura SPF ir 30 vai vairāk, kas ir ūdens izturīgs un nodrošina plaša spektra pārklājumu (gan UBA, gan UBV).

2. Sauļošanās līdzeklis jāuzklāj aptuveni 15 minūtes pirms došanās ārā. Atceries, ka pastaiga vai darbs dārzā saulainā dienā arī ir sauļošanās! Un saules stari tiek cauri mākoņiem.

3. Uzklājiet pietiekami daudz saules aizsargkrēmu! Dermatologu rekomendētais daudzums ir uz ķermeņa 1cm2 – 2 mg līdzekļa. Rūpīgi ierīvējiet sauļošanās līdzekli ādā.

4. Uzklājiet sauļošanās līdzekli uz visu ādu, kas nav noklāta ar apģērbu. Ķermeņa zonas, kurās visbiežāk mēs aizmirstam uzklāt saules aizsarglīdzekli ir ausis, deguns, lūpas, kakla mugurējā daļa, rokas, vietās gar matu līniju un bezmatu (vai plānu) reģioni galvas ādā. 5. Sauļošanās aizsarglīdzekļi ārpus telpām jāuzklāj atkārtoti ik pēc divām stundām.

.. un neaizmirstam!

Sargājam no saules stariem arī bērnu! Ja pieaugušajiem saules apdegums var rasties pat 10 līdz 20 minūšu laikā, tad bērna āda apdeg vidēji 2-3 reizes ātrāk. Ņemot vērā, ka bērna āda ir daudz jutīgāka, izvēloties saules aizsarglīdzekli, jāpievērš uzmanība tam, vai tas ir paredzēts arī attiecīgā vecuma bērnam.

Ārsts rezidents dermatoloģijā, veneroloģijā Artūrs Kaļva pieņem pacientus VCA poliklīnika Elite, Anniņmuižas bulvāris 85, Rīga.

 

 

Ārstniecības iestādes kods: 0100 – 64120.