Elektroencefalogrāfija VCA

Elektroencefalogrāfija

Elektroencefalogrāfija (EEG) ir galvas smadzeņu izmeklēšanas metode, kas reģistrē smadzeņu bioelektrisko aktivitāti. Ar EEG metodi tiek izmeklēta galvas smadzeņu aktivitāte, ļaujot identificēt to iezīmes un iespējamus darbības traucējumus.

Tā kā smadzenēm ir divas dažādas aktivitātes  – nomodā un miegā, arī EEG izmeklējumu iespējams veikt gan miegā, gan nomodā, kā arī apvienot abus izmeklējumus vienā – EEG miegā un nomodā.

Kad nepieciešams veikt
EEG?

Visās vecuma grupās :
• samaņas zuduma epizodes;
• epilepsija, epileptiskas lēkmes;
• neskaidra iemesla lēkmes ar pēkšņiem kustību, jušanas, apziņas u.c. veida traucējumiem.

Bērniem:
• uzvedības traucējumi;
• mācīšanās un/ vai uzmanības noturības traucējumi;
• valodas attīstības aizture.

Izmeklējuma nepieciešamību nosaka ārstējošais speciālists, izvērtējot kopējo veselības stāvokli. Izmeklējuma veikšanai nav vecuma ierobežojuma.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

EEG nomodā:
Uz izmeklējumu pacientam jāierodas ar tīriem, sausiem matiem, līdzi ieteicams paņemt nelielu dvielīti vai salvetes, lai pēc izmeklējuma noslaucītu želeju, kura tiek uzklāta uz galvas ādas elektrodu piestiprināšanai. Izmeklējuma dienā jālieto visus ārstu nozīmētos un ikdienā lietojamos medikamentus.

EEG miegā:
Lai izmeklējuma laikā izdotos iemigt, iepriekšējā vakarā pieaugušajiem jādodas gulēt pēc plkst. 24:00 un izmeklējuma dienas rītā jāmostas plkst. 05:00. Izmeklējuma dienas gaitā pirms izmeklējumu veikšanas nedrīkst gulēt, kā arī 8 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst lietot kofeīnu saturošus dzērienus.
Lai sagatavotu bērnu EEG izmeklējumam miegā, iepriekšējā vakarā vecākiem jāliek bērnu gulēt 2-3 stundas vēlāk un izmeklējuma dienas rītā jāmodina plkst. 05:00. Pirms izmeklējuma nedrīkst ļaut bērnam gulēt.
Ja pacientam pašam neizdodas iemigt, tad tiek piedāvāts medikaments, kas palīdz paātrināt iemigšanas procesu.
Uz izmeklējumu pacientam jāierodas ar tīriem, sausiem matiem, līdzi ieteicams paņemt nelielu dvielīti vai salvetes, lai pēc izmeklējuma noslaucītu želeju, kura tiek uzklāta uz galvas ādas elektrodu piestiprināšanai. Izmeklējuma dienā jālieto visus ārstu nozīmētos un ikdienā lietojamos medikamentus.

Kā notiek elektroencefalogrāfija?

Procedūras laikā uz pacienta galvas virsmas tiek piestiprināti speciāli elektrodi, kas reģistrē galvas smadzeņu aktivitāti dažādos reģionos abās smadzeņu puslodēs. Lai panāktu labu elektroda kontaktu ar pacientu galvas ādu, tiek izmantota speciāla pasta. EEG izmeklējuma laikā pacients ar aizvērtām acīm mierīgi guļ vai sēž, nesarunājoties un nekustoties, bet reaģējot uz medicīnas māsas norādījumiem (atvērt, aizvērt acis, pastiprināti elpot, skatīties uz spilgtu mirgojošu gaismu).
EEG izmeklējuma laikā iegūtie dati tiek atspoguļoti vizuālu līkņu veidā, kuras analizē ārsts.
Standarta procedūra nomodā aizņem aptuveni 60 minūtes (no tām EEG pieraksts ilgst 20-30 minūtes) un procedūra miegā aizņem aptuveni 90 minūtes ( EEG pieraksts atkarīgs no miega fāžu izmaiņām).
Procedūras laikā pacients neizjūt nekādas sāpes, jo EEG pierakstā izmantotie virsmas elektrodi nerada kairinājumu.

Elektroencefalogrāfijas rezultāti

Pacients saņem izmeklējuma slēdzienu aptuveni nedēļas laikā pēc izmeklējuma poliklīnikas reģistratūrā. Lai saņemtu rezultātus attālināti, reģistratūrā klātienē jāiesniedz rakstisks iesniegums.


Brīdinājumi

EEG nav ieteicams veikt akūtu vīrusu saslimšanas gadījumā.

Ir gadījumi, kad izmeklējuma laikā fotostimulācija vai hiperventilācija var izsaukt krampjus.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

VCA poliklīnikās tiek sniegts pieaugušajiem un bērniem gan valsts apmaksāts (ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu), gan maksas pakalpojums. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisēm pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.